Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Torbiel jajnika@freepik.com
Bywają one różne. Czasami osiągają znaczne rozmiary i są wielkości grejpfruta, a nawet główki dziecka. Mogą znajdować się we wnętrzu jajnika, w jego ścianie lub urosnąć, co się zdarza rzadko, na szypułce na zewnętrznej jego powierzchni. Większość z nich tworzy się na skutek zaburzeń hormonalnych.
Torbiel jajnika może powstawać na każdym etapie życia kobiety, najczęściej jednak tworzą się w okresie rozrodczym. Większość z nich ma bowiem związek z pracą jajnika. Pęcherzyk Graafa, który przed owulacją osiąga średnicę około 2,5 cm, pęka i przekształca się w tzw. ciało żółte, które zanika, gdy nie dojdzie do ciąży. Zdarza się jednak, że pęcherzyk Graafa nie pęka i przekształca się w torbiel. Taki rodzaj torbieli nazywamy czynnościowymi. Stanowią one zdecydowaną większość wykrywanych torbieli i nie stanowią zagrożenia nowotworowego. Ryzyko raka jajnika rośnie u kobiet po 45. roku życia, dlatego powinny one wykonywać USG dopochwowe co dwa lata, a nawet co roku.
O istnieniu torbieli, inaczej cysty może świadczyć powiększenie obwodu brzucha. Jednak zazwyczaj nie daje ona objawów. Kobieta dowiaduje się więc o jej istnieniu podczas badania ginekologicznego lub USG dopochwowego. Czasami jednak pojawiają się symptomy pozwalające przypuszczać istnienie torbieli. Jest to pobolewanie, kłucie, uczucie ciągnięcia w podbrzuszu, wrażenie pełności, opuchnięcia brzucha. Duża torbiel może uciskać okoliczne narządy, dlatego niekiedy pojawiają się również parcie na pęcherz i objawy gastryczne, takie jak zaparcia czy wzdęcia. Gdy cysta pęknie pojawia się nagły i ostry ból, niekiedy także nudności, wymioty i gorączka. Silny ból może też sygnalizować skręcenie torbieli znajdującej się na szypułce.
Te o budowie prostej mają gładkie ściany i są wypełnione płynem. Stanowią one zmiany dla nas łagodne. Z kolei torbiele złożone o grubych ścianach wypełnione są gęstą krwią i pojawiają się u kobiet chorych na endometriozę. Są one z reguły niegroźne, jednak niektóre z nich mogą powodować raka jajnika. Zdarzają się także torbiele skórzaste, tzw. potworniaki, które tworzą które tworzą się w życiu płodowym i rosną w ciągu całego życia. Powstają z listków zarodkowych, które potem różnicują się w różne tkanki. Zmiany te są niezłośliwe.
Torbiele czynnościowe zazwyczaj leczy się hormonalnie. Jeśli się nie zmniejszają, usuwa się je chirurgicznie, bo mogą powodować dolegliwości lub pęknąć. Wycina się także torbiele endometrialne i skórzaste. Zabieg ten przeprowadza się metodą laparoskopową. Usuwa się również wszystkie torbiele złożone w związku z niebezpieczeństwem przekształcenia się w raka jajnika. W ich przypadku otwiera się powłoki brzuszne, co umożliwia dokładne obejrzenie jajnika i okolicznych tkanek. W ten sam sposób usuwa się duże torbiele jajnika. Błyskawiczna interwencja chirurga następuje, gdy duża torbiel pęknie lub nastąpi jej skręcenie powodujące zatrzymanie dopływu krwi do jajnika i rozwój martwicy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.